piątek, 26 grudnia 2014

Sześć filmów o których nie chciało mi się wcześniej pisać, a w sumie wypada

Boyhood
reż. Richard Linklater, USA, 2014
163 min. United International Pictures Sp z o.o.
Polska premiera: 29.08.2014
DramatTo chyba najbardziej przereklamowany film roku. Nie. Bez chyba. Bezdyskusyjnie, najbardziej przereklamowany i moja ocena nie podlega negocjacji. Kompletnie nie rozumiem fenomenu Boyhood i dziwi mnie to, jak bardzo windowało się go w tym roku go na szczyty chwały i zajebistości, zwłaszcza przez szacowne festiwale filmowe. Dziś, w licznych rocznych podsumowaniach też zwykle występuje w rolach głównych, zatem nawet cieszę się z tego, iż ja dla odmiany ulokowałem się w wygodnej oraz zupełnie niehipsterskiej mniejszości, która czerpie plebejską przyjemność z hejtowania.

Boyhood, poza dość osobliwym faktem (przyznaję), iż był kręcony przez całe i długie trzynaście lat, nie ma już nic więcej do zaoferowania. Sama opowieść i dość mało interesujące losy jednej rodziny nie wyróżniają się niczym szczególnym z tłumu niskobudżetowego kina familijnego jakie kiedyś hurtem leciały w weekendy rano na jedynce. Ok, w porządku, ukazanie w jednej produkcji w rzeczywisty sposób starzejących się bohaterów jest pewnego rodzaju novum i szacunek dla twórców, tak jak i samych aktorów z pewnością się jakiś należy. Cierpliwość, odwaga i wytrwałość wymagają nagrody - zgoda. Moja więc brzmi następująco: W nagrodę nie obsmaruję go tak, jak bym to zrobił, gdyby film powstał w sposób tradycyjny.

Gdy po jakimś czasie okrzepniemy i uznamy trik twórców za fakt oczywisty (u mnie było to już po jakichś 30 minutach filmu), wtedy zostajemy w zasadzie z niczym. No, najwyżej z głupkowatym wyrazem twarzy, oraz z odciskiem na opuszku palca odpowiedzialnym za naciskanie przycisku "przewijanie". Gdyby puścić na szybkim podglądzie cały serial Mody Na sukces, to myślę, że osiągnęlibyśmy podobny efekt. Nawet merytorycznie będzie to ten sam poziom. Poziom pierdolenia o niczym charakterystyczny dla durnych tasiemców. Strasznie się wynudziłem i wyjątkowo cierpiałem w trakcie seansu. Jestem dozgonnie wdzięczny swojemu przeczuciu, iż nie zdecydowałem się na łyknięcie Boyhood z perspektywy kinowego fotela. Byłbym chyba pierwszym filmowym blogerem, który zniósł własne jajo na seansie, a może nawet jeszcze zdążył je ugotować. Scenariusz fatalny, reżyseria jedynie poprawna, aktorstwo bez szału, zaś uwypuklenie istoty przemijania czasu na które wszyscy tak bardzo się łapią, a nawet nad nim rozczulają, zupełnie mnie nie chwyciło. Nihil novi. Dość miałka ckliwość tej opowieści przeszła gdzieś kilometr za moimi plecami i mam nadzieję, że więcej jej już nie zobaczę.

3/6
Zaginiona dziewczyna
reż. David Fincher, USA, 2014
149 min. Imperial-Cinepix
Polska premiera: 10.10.2014
Dramat, ThrillerO ile Boyhood jest według mnie najbardziej przereklamowanym filmem roku, o tyle Zaginionej dziewczynie wręczam palmę przewodnictwa w kategorii "Najgorsze zakończenie filmu", też w skali całego roku. To aż niebywałe jaka była moja reakcja po końcowych napisach. Gdybym nie był człowiekiem opanowanym, statecznym i szanowanym (głównie przez samego siebie), to najpewniej wyrzuciłbym telewizor przez okno, tudzież skierował parabolę lotu pilota w kilkudziesięciocalowe koreańskie ramki.

Człowiek dość mocno pochłonięty tą sprawnie (zresztą jak zwykle w przypadku Finchera) poprowadzoną historią, przez przeszło dwie godziny nie odlepiał wzroku od ekranu tylko po to, żeby na sam koniec, w chwili kulminacji bezradnie przekląć na wskroś. To prawie tak, gdybym wyrwał najlepszą laskę w klubie, przez kilka godzin nad nią pracował, stawiał drinki i szeptał jej Bukowskiego do ucha, żeby po sprowadzeniu jej na swoje włości paść nieprzytomnie na wyro spławikiem do góry. Jakby tego jeszcze było mało, Fincher pozwolił, abym rano po przebudzeniu, przy okazji z potężnym bólem głowy spostrzegł, iż mieszkanie zostało przez ów bliżej nieznaną mi niewiastę doszczętnie splądrowane oraz ograbione z wszech godności. Mniej więcej tak właśnie czułem się po obejrzeniu Zaginionej Dziewczyny.

Żeby nie było, bardzo dobry film, mimo wszystko, ale byłby dużo lepszy, gdyby ta do szpiku kości zła kobieta finalnie za wszystkie swoje grzeszki została sprawiedliwie osądzona (np. potraktowana front kickiem nad urwiskiem) i pomszczona przez oszukanego faceta. Męska płeć okazała się w tej opowieści ostatecznie bardzo naiwna, słaba, ogołocona ze swojej męskości i poniżona przez bardzo atrakcyjną Rosamundę Pike (acz w sumie, to sam nie wiem, czy nie dałbym się przez nią jakoś poniżyć). Od razu widać, że powieść, na której podstawie powstał film napisała kobieta. Tak więc nam - facetom, pozostaje tylko kurwić z wściekłości po napisach końcowych, wyrzucać telewizory przez okno, oraz... mimo wszystko bić brawo Fincherowi. Może nie jestem jego wielkim fanem, prawdopodobnie nigdy nim już nie będę, ale to były kolejne miło spędzone z nim sto czterdzieści minut. No, minus zakończenie. Wiadomix.

4/6Gdybym tylko tu był
reż. Zach Braff, USA, 2014
120 min. United International Pictures Sp z o.o.
Polska premiera: 12.09.2014
Dramat, KomediaZachary Israel Braff, szerzej znany jako Zach Braff, to typowy członek koszernej społeczności, która tworzyła i nadal rządzi w Hollywood. Na co dzień aktor, od święta scenarzysta i reżyser. O ile z tym pierwszym specjalnie nie rzuca się w oczy, o tyle w przypadku drugim, jeśli sam traktuje to poważnie, zdarza mu się robić naprawdę niezłe rzeczy. Dokładnie 10 lat temu w swoim pełnometrażowym debiucie zachwycił mnie po raz pierwszy. Zupełnie niepozorny Garden State z młodziutką i bardzo dziewczęcą jeszcze Natalie Portman zrobił mi na tyle dobrze, że postanowiłem uwiecznić tą pozycję stawiając ją sobie na półce chwały (DVD). Klasyczny i niezwykle charakterystyczny klimat dla niekomercyjnego, niszowego kina ze stemplem jakości festiwalu Sundance, to coś, co zawsze dobrze wpływa na moje ogólne trawienie (teraz w okresie świąt jest to wyjątkowo zbawienne).

Dokładnie dekadę później, jakby chcąc o sobie przypomnieć oraz ponownie udobruchać starych fanów, Braff zrobił to po raz drugi - stworzył emocjonalny klon Garden State. Znów sam wcielił się w jedną z głównych postaci, ponownie też opowiada o rzeczach niby ważnych, acz banalnie prostych w sposób bezinwazyjny, lekki i przyjemny. Całość okrasił chwytliwymi i zabawnymi dialogami, także luzem oraz swobodą w opisywaniu postaci i wątków. Kryzys trzydziestopięciolatka ukazany na tle jego zwariowanej rodzinki, uroczej żony (świetna jak zawsze Kate Hudson za którą autentycznie już się trochę stęskniłem), szalonych dzieciaków i ich umierającego ojca/dziadka.

Zjawiskowe poczucie humoru, ale też i trochę zacnych mądrości przemyconych gdzieś między scenami. Raz człowiek turla się ze śmiechu, by za chwilę zalać się strumieniami cieczy łzowej. Słodko-gorzka opowieść o życiu codziennym, o sercowych rozterkach, rodzinnych problemach i dążeniu do samospełnienia z podniesioną głową, która prędzej czy później zawsze zahaczy o chmury. Przy okazji jest to także lekka satyra na współczesnych amerykańskich Żydów (coś na wzór Poważnego człowieka braci Coen), co zawsze jest spoko już samo w sobie. Lekki i przyjemny montaż, muzyka i skuteczne trzymanie widza blisko ekranu. To wszystko powoduje, że mamy do czynienia z bardzo poprawnym i sympatycznym obrazem. Świetna robota icku Braff. Kręć więcej.

4/6
The Rover
reż. David Michôd, USA, AUS, 2014
102 min.
Polska premiera: ?
Dramat, Sci-FiJest to chyba najbardziej modelowy przykład filmu, który można streścić jednym prostym zdaniem: "Nudny, ale dobry". Z The Rover jest trochę tak, jak z tymi polskimi filmami według Inżyniera Mamonia: "Nic się nie dzieje proszę Pana. Nic. Dialogi niedobre, bardzo niedobre dialogi są, w ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje". A mimo to film ogląda się z prawdziwą przyjemnością.

Prosty mechanizm. Australijska preria, bliżej nieokreślona rzeczywistość równoległa. Samotny kierowca, któremu jedna banda kradnie samochód i który przez resztę filmu próbuje swoją własność odebrać, a raczej to, co znajduje się w jego bagażniku. I to w zasadzie wszystko, cały film. No ale ten klimat dzikiej Australii, przerażające pustkowia, surowe pejzaże, bezwzględna walka o przetrwanie w tych nieludzkich warunkach i samotność oszczędna w słowach. Wyborne. Do bólu proste. Tak właśnie mniej więcej może wyglądać jeden z ostatnich etapów konania człowieczeństwa. A, i jeszcze dzięki The Rover ostatecznie polubiłem oraz zaakceptowałem Roberta Pattinsona, który w końcu zmył z siebie brud ze szczeniackiej Sagi "Zmierzch". Świetna rola. Świetny film.

4/6
Coherence
reż. James Ward Byrkit, USA, 2013
89 min.
Polska premiera: ?
Thriller, Sci-FiTen rok obfitował w mnóstwo fatalnych Sci-Fi. Interstellar, który miał być dla tego gatunku wykrzyknikiem, ostatecznie okazał być się znakiem zapytania, w najlepszym wypadku przecinkiem, który jednak i tak na tle pozostałych tegorocznych tytułów wybił się grubo ponad gównianą średnią. Poza nim w oczy sypie już niestety tylko piasek pustyni Gobi. Bardzo słabe The Signal, Teoria wszystkiego, Transcendencja, Dawcy pamięci, Lucy, oraz wszech maści Sci-Fi dla gimbazy kina: Godzilla, X-Many, Capitany Ameryka, Transformersi, Strażnicy Galaktyki, czy inne Igrzyska śmierci. Sam chłam, nic na poziomie gatunku. Wstyd i żałość.

Dlatego, co prawda jeszcze zeszłoroczny Coherence, acz w jego przypadku nie ma to żadnego znaczenia, gdyż finalnie i tak nie trafił do naszych kin, jest pewnego rodzaju miłym objawieniem o którym warto przynajmniej napomnieć. Nie jest to film obfitujący w zapierające dech w piersiach efekty specjalne, właściwie, to nie ma ich tu żadnych, tak jak i statków kosmicznych, wyuzdanych lokacji i pozaziemskich scenerii. Nie ma w nim dosłownie nic, czego byśmy sami nie zbudowali we własnym mieszkaniu. I właśnie to jest jego największą siłą. Coherence opiera się na treści, na potoku dialogów, na umiejętnym potęgowaniu kontrolowanego strachu i na licznych niedopowiedzeniach. James Ward Bykit karmi widza wyobraźnię zagadkową teorią zrodzoną może i w pseudonaukowym bełkocie, która bardzo mocno zaciska na naszych rękach swój nadgarstek i nie pozwala zbyt daleko się oddalić.

Jeden dom jako scenografia, garstka przyjaciół złożona z mało znanych aktorów, ze dwie kamery na krzyż i przelatująca nad nimi wszystkimi zagubiona kometa. Coherence mógłby być filmem na zaliczenie semestru w szkole filmowej. Jest tani, prosty, zupełnie nieskomplikowany, sprawia wrażenie amatorskiego i niedopracowanego, ale jednocześnie jest może nawet i najlepszym Sci-Fi jakie widziałem w tym roku. Można? A jakże.

4/6
Obywatel roku
reż. Hans Petter Moland, NOR, 2014
119 min. M2 Films
Polska premiera: 16.05.2014
Komedia, KryminałSam nie wiem czemu tak długo zwlekałem z jego zaliczeniem. Jeśli ktoś nadal odkłada go na później, to mam nadzieję, że tym, lub najdalej następnym akapitem odciągnę go od tego jakże haniebnego planu. Gdybym miał znaleźć jakieś idealne określenie, które scharakteryzowałoby Obywatela roku najtrafniej, byłoby to: "Norweskie Fargo".

Film ma w sobie tak wiele z humoru oraz z typowego postrzegania taśmy filmowej przez braci Coen, że sam osobiście świetnie bawiłem się w czasie jego trwania przy doszukiwaniu się co chwila licznych między nimi podobieństw. Hans Petter Moland dorzucił jeszcze od siebie typowy, skandynawski dystans do świata jak i samych siebie, lodowaty sytuacyjny dowcip, no i rzecz jasna śnieg, który jednak trochę różni się od tego znanego nam z Fargo (filmu i serialu).

Klasyczna karuzela zdarzeń. Kryminalna zagadka uparcie rozwiązywana przez samotnego ojca-mściciela, który po przewróceniu pierwszego klocka zawiłej z początku układanki budzi złowrogi efekt domina, jaki siłą rozpędu prowokuje niekończący się ciąg szalonych sytuacyjnych splotów, w których rządzi zabójczy duet - śmiech i krew. Małomiasteczkowy klimat, vendetta, norweski śnieg, dużo śniegu i Hitler bez wąsów (Bruno Ganz), tym razem w roli serbskiego mafiozy. Czego chcieć więcej?

4/6

10 komentarzy:

 1. No widzisz.. Najbardziej przereklamowany film roku został właśnie najlepszym filmem roku (Złote globy). Czyli nie znasz się;)
  Zaginiona dziewczyna totalnie olana..
  Cieszy Cię chyba jedynie nagroda dla Keatona?;)
  No i Simmons to był pewniak (prawie).
  Muszę przyznać, że ostatnio często jestem zaskakiwana-a to czytając niektóre podsumowania blogerów (totalnie skrajne nieraz) a to teraz te Złote Globy..
  No ale czemu się w sumie dziwić odwiecznej prawdzie, że gusta są różne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jest to dla mnie żaden wyznacznik. Z reguły nie zgadzam się z większością festiwalowych wyróżnień, stąd też w zasadzie nimi nie żyję. Dla mnie "Boyhood" nadal jest słabym filmem i nawet Oscary dla niego tego nie zmienią. Prezydent Komorowski też nie jest moim Prezydentem, a Ewa Kopacz nie jest moim Premierem. Tak to już zwykle wygląda moje życie, że lubuję się w chodzeniu pod prąd trendom, modom i opcjom politycznym;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tam było ";)". Nikt nie mówi że to ma być jakiś wyznacznik i że powinieneś zmienić zdanie;)
  To o zaskakujących wyborach blogerów to też raczej nie Ciebie miałam na myśli.
  Chyba trochę źle zinterpretowałeś komentarz.
  Już tak się nie chwal że niby taki jesteś oryginalny i pod prąd;) Śmiem twierdzić że są więksi outsiderzy, prawdziwi samotnicy itp itd.. u Ciebie to raczej tylko słowa bądź może "kreacja"?:) Albo dualizm, bo tak naprawdę widzę czasem masę sprzeczności..
  No ale co ja mogę wiedzieć skoro Cię tak naprawdę nie znam (choć czasem wydaje mi się jakbym znała dosyć dobrze) :)
  A co do Prezydenta, to jest to Prezydent Polski. Czyżbyś nie był Polakiem? :p
  Kaczyński pewnie lepszy albo Wałęsa.
  Że o obecnych kandydatach nie wspomnę.
  Jakkolwiek by zaprzeczać faktom to niestety prawda jest taka że najlepiej w roli Prezydenta reprezentował się Kwaśniewski.. a Komorowski o dziwo też nie najgorzej :)
  No ale nie dyskutujmy o polityce na blogu filmowym.. zwłaszcza tak czerwonym :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, co do prezydentury i ogólnie polityki to dzielą nas jednak lata świetlne. Ale ciach bajera, staram się o niej pisać tutaj jak najmniej, mimo, że czasem aż paluchy świerzbią.

   Usuń
  2. Myślę, że to nie do końca tak że dzielą nas lata świetlne.. po prostu ja chyba jednak potrafię być bardziej obiektywna w pewnych kwestiach.
   Sama napisałam że nie ma tu sensu dyskutować o polityce, ale napisz mi tylko dwa wyrazy odnośnie powyższego mego komentarza. Imię i nazwisko "tego lepszego" prezydenta. Rozumiem że Kaczyński, bo wyboru wielkiego nie było.
   A z obecnych kandydatów?
   A może Mikke?:]
   Ważne jest też m.in to by nie robić wiochy i godnie reprezentować kraj.
   A wręcz jest to kluczowa sprawa skoro ponoć prezydent i tak tylko pilnuje żyrandola;)

   Usuń
  3. No i?
   Też bez konkretnej klarownej odp?
   POMIDOR?
   NIE... OGÓREK!
   Tak brzmi odp? ;)

   Usuń
 4. A propos Gone Girl! Stary, od kiedy znasz Finchera, że jeszcze się na nim nie poznałeś? Przecież to największy oszust we współczesnym amerykańskim kinie popularnym! Naprawdę zdziwiło Cię zakończenie? Oczekiwałeś, że u Finchera sprawiedliwości stanie się za dość? Ja się tam jaram niesamowicie tą Fincherową grą bo jest odjazdowa. Poza tym kobiety lubią kłamców, to pewnie dlatego ;) pzdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pragnę zaprotestować, że kobiety lubią kłamców!
   Proszę nie uogólniać;)

   Usuń
  2. oj tam, one tylko tak mówią, że niby nie, że sobie cenią szczerość a tak naprawdę ładne kłamstewka zawsze są w cenie ;)

   Usuń
 5. Co za nuda ten "Boyhood"!
  Medal powinni dostać ci co obejrzeli to jednym ciągiem a ci co uważają to za film roku, film lepszy od "Birdmana" itd... no nie kumam tego.
  Postanowiłam zaufać Wujkowi Ekranowi i ociągałam się z obejrzeniem, no ale Oscary coraz bliżej a film niby jest faworytem, więc włączyłam dziś w nocy. No i nic bym nie straciła gdybym tego nie zrobiła. No tyle że nie miałabym prawa zabierać głosu co do filmu.
  Po 30min zasnęłam i szczerze to mało mnie obchodził cd.. no ale dobra-włączyłam dalej.
  Gdy zaczęło się robić ciekawie i dramatycznie (złamas ojczym pijak), to temat skończył się nim na dobre zaczął. Gdy myślałam że już zaraz nadejdzie upragniony koniec filmu to okazało się że zostało bagatela 90min! Miałam sobie odpuścić, bo kompletnie mnie nie interesował cd (co samo w sobie świadczy o filmie), no ale olśniło mnie, że przecież jest coś takiego jak przewijanie. No i przewinęłam sobie te ostatnie 90min (nic ciekawego po drodze nie napotkałam-no może pomalowane paznokcie dorastającego bohatera).
  Reasumując, najciekawsze były sceny z Ethanem, najfajniejsza w filmie była jego bryka, a najbardziej zaskakujące dla mnie było to, że Patricia ma takie duże cycki i to chyba naturalne.
  Nie kumam zachwytów nad tym filmem.
  Poza pomysłem kręcenia przez 12 lat nie widzę w nim nic zasługującego na nagrody.
  Czyli znowu wychodzi na to, że me gusta pokrywają się z Wujkiem Ekranem i lepiej słuchać jego niż tych co przyznają Złote Globy itp.
  Jak dostanie toto Oscara to... no zdziwię się(?)

  OdpowiedzUsuń