niedziela, 20 września 2009

Idzie młodość

34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
Nagrody przyznane.


Największa śmietanka polskiego kina bawiła się w ostatnich dniach w Gdyni, gdzie oto w dniu dzisiejszym został ogłoszony przez przewodniczącego jury - Krzysztofa Krauze, werdykt na który czekało wielu miłośników polskiego kina.
Myślę że wyniki są na pierwszy rzut oka dość zaskakujące, ale w sumie po przejrzeniu listy członków jury, dziwić za bardzo nie powinny.

Generalnie w tym roku rządziły filmy nakręcone przez młodych twórców. To cieszy. Widać że coś się ruszyło w polskim filmowym bagienku. Czas pokaże, czy to tylko jednorazowy skok w bok, czy trwała tendencja.

Złote Lwy za najlepszy polski film roku powędrowały do debiutanta, Borysa Lankosza, za film Rewers.
Mówiło się o nim, że to murowany faworyt. Nie wiele więcej potrafię o nim napisać. Ale sam fakt że szacowne jury przyznało tej produkcji w sumie sześć statuetek, świadczy o jego wyjątkowości. Cóż... sprawdzimy. W kinach pod koniec listopada. Poza tym został też naszym kandydatem do Oscara. Mam mieszane odczucia.

Jeden z najgłośniejszych tytułów tego roku, Wojna polsko-ruska, w sumie otrzymała 4 nagrody. W tym za najlepszego aktora (Szyc).

Najlepszym reżyserem w 2009 roku został Wojciech Smarzowski za Dom zły o którym słyszałem same dobre rzeczy. Ci co go widzieli, porównują go do świetnego Fargo. Nagroda ta tylko spotengowała moją prywatną ciekawość.

Z całego zestawienia warto bez wątpienia zwrócić uwagę jeszcze na jeden film. Mowa o Lesie Piotra Dumały, który otrzymał Nagrodę specjalną jury, a w kuluarach ponoć szeptano iż to najlepszy film, ale trudny i niszowy. Spodoba się pewnie tylko smakoszom kina.


Oto pełna lista nagrodzonych:


Złote Lwy: Borys Lankosz "Rewers".
Srebrne Lwy: "Wojna polsko-ruska"
Nagroda specjalna jury: "Las"
Reżyseria: Wojciech Smarzowski ("Dom zły")
Scenariusz: Łukasz Kośmicki i Wojciech Smarzowski ("Dom zły")
Debiut reżyserski: Katarzyna Rosłaniec ("Galerianki")
Aktorka: Agata Buzek ("Rewers")
Aktor: Borys Szyc ("Wojna polsko-ruska")
Aktorka drugoplanowa: Dorota Kolak ("Jestem Twój")
Aktor drugoplanowy: Marcin Dorociński ("Rewers")
Debiut aktorski: Filip Garbacz ("Świnki")
Zdjęcia: Marcin Koszałka ("Rewers")
Muzyka: Włodzimierz Pawlik ("Rewers")
Scenografia: Elwira Pluta ("Magiczne drzewo", "Wszystko co kocham")
Montaż: Paweł Laskowski ("Dom zły")
Dźwięk: Mateusz Adamczyk ("Wojna polsko-ruska")
Kostiumy: Anna Englert ("Wojna polsko-ruska", "Handlarz cudów")
Charakteryzacja: Mirosława Wojtczak, Ludmiła Krawczyk i Waldemar Pokromski ("Rewers")

1 komentarz:

 1. Wojna polsko-ruska mnie miło zaskoczyła aby nie powiedzieć "położyła na łopatki" ..."zamiłowałem" w niej od pierwszego wejrzenia :) / Dom zły ...kurcze się zabieram do niego jak "pies do jeża" hehe a jeśli chodzi o Krzysia to Iga więcej ci powie (jeśli zapytasz), jedno muszę przyznać ... ma uroczą żonę (aktualną) swoją drogą dzięki niej poznałem Czekańską .

  ps.
  Oczywiście Galerianki , Świnki i Rewers zaliczone pozytywnie .

  Czasem się zastanawiam po co tracę czas na oglądanie tylu filmów (np. 150 w 150..dni) ale to już wyjaśnię z psychologiem ;)
  pozdro
  artuszka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń